Żołnierze wyklęci w Czternastce

W czwartek, 26 listopada 2105 r. w Zespole Szkół Nr 14 we Wrocławiu odbyło się spotkanie z żołnierzem wyklętym, Panią Genowefą Aleksander, przedstawicielami Stowarzyszenia Odra–Niemen oraz Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Młot” im. kpt. Władysława Łukasiuka.

Na wstępie przedstawiciele Stowarzyszenia Odra–Niemen zapoznali młodzież z historią walki żołnierzy wyklętych o wolną Polskę w latach 1944–1953. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną na temat działalnością Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Młot”, której celem jest między innymi pielęgnowanie historii walki żołnierzy wyklętych, prześladowanych przez Urząd Bezpieczeństwa PRL. Potem rozpoczęła się przejmująca opowieść ponad 80-letniej Pani Genowefy, która ‒ zwana przez przyjaciół „Cytrynką” ‒ była członkinią Narodowych Sił Zbrojnych. W 1949 roku, mając zaledwie 16 lat, została aresztowana za – jak to określono – „przynależność do nielegalnej organizacji, która przemocą dążyła do obalenia organów władzy demokratycznej państwa ludowego”. Tym samym uznano ją za wroga Polski Ludowej, ponieważ w Jeleniej Górze, w którym się uczyła, rozprowadzała antypaństwowe ulotki i wierszyki. Pani Genowefa Aleksander spędziła 4 miesiące w areszcie Urzędu Bezpieczeństwa w Bolesławcu. Miała jednak wiele szczęścia. Szef UB miał bowiem córkę w podobnym wieku, więc prawdopodobnie dzięki temu Pani Genowefa nie doświadczyła przemocy, poniżeń i tortur. Po procesie we Wrocławiu spędziła w więzieniu 24 miesiące. Wspominała, jak tuż przed ogłoszeniem wyroku matki aresztowanych na kolanach błagały sędziego o uniewinnienie. Niestety, bez skutku.

Na spotkanie z młodzieżą XIV LO Pani Genowefa Aleksander przyniosła tekst przysięgi wojskowej oraz więzienne wierszyki swojego kolegi Tadeusza . Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem pamięci oraz hartu ducha Pani Genowefy. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych naszego liceum, prowadziły Aleksandra Palus i Klaudia Salamon z klasy 2D.

Czesław Zadrożny – pomysłodawca spotkania, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa

Zdjęcia: Ewa Serkowska

9 grudnia 2015