Pierwsze miejsce w 14. Radosnej Paradzie Niepodległości

Podniesienie biało-czerwonej flagi oraz odśpiewanie hymnu państwowego – tak rozpoczęły się obchody 97. rocznicy odzyskania Niepodległości na wrocławskim Rynku. W czasie tej podniosłej uroczystości odbyło się przekazanie flagi Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pocztowi flagowemu Liceum Ogólnokształcącego Nr XIV w dowód uznania za postawę patriotyczną uczniów naszej szkoły i wielokrotne zajmowanie pierwszego miejsca w Radosnych Paradach Niepodległości. Następnie z wrocławskiego Rynku wyruszyła XIV Radosna Parada Niepodległości. Jej trasa prowadziła przez ul. Ruską, Nowy Świat, Grodzką, Piaskową, Wita Stwosza z powrotem do Rynku. Na czele parady jechał dorożką prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz i aktor przebrany za Marszalka Polski, Józefa Piłsudskiego.

W tym roku paradę rozpoczynali uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego. Na czele kolumny – poczet flagowy z flagą otrzymaną od Prezydenta RP, następnie poczet sztandarowy i chór szkolny. Uczniowie LO XIV i Gimnazjum Nr 49 doskonale prezentowali się przebrani za Żołnierzy Wyklętych; nieśli również ich portrety. Towarzyszył im Dyrektor Marek Łaźniak oraz wicedyrektor Małgorzata Drwięga i wicedyrektor Anna Maćkowska. W czasie przemarszu ulicami Wrocławia chór pod kierunkiem prof. Katarzyny Błaszczyk śpiewał śpiewali piosenki patriotyczne, a pozostali chętnie je podchwytywali. Wszyscy pokazaliśmy, że czujemy się Polakami i jesteśmy patriotami. Uczciliśmy zarazem pamięć o polskich bohaterach Żołnierzach Wyklętych Niezłomnych, którzy w obronie wolności Polski oddali swoje życie.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w Radosną Paradę Niepodległości uczniom, ich rodzicom i nauczycielom!

Koordynator XIV Radosnej Parady Niepodległości w ZS 14 – prof. Czesław Zadrożny

Zdjęcia: Ewa Serkowska i Czesław Zadrożny