III część akcji „Żołnierska Pamięć”

W dniu 22.03.2014 odbyła się trzecia część akcji terenowej „Żołnierska Pamięć” 2014r. W ramach tej akcji odbyła się wycieczka historyczno – wojskowa po Wrocławiu. W zwiedzaniu udział wzięła liczna grupa gimnazjalistów i licealistów z naszej szkoły. Wszyscy spotkaliśmy się przy wejściu do Hali Stulecia. Przewodnikiem, który nas oprowadzał, objaśniał, pokazywał zdjęcia był Pan Wojciech Osypiuk Kierownik Klubu Żołnierskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjno- Chemicznych we Wrocławiu.

Pierwszym punktem zwiedzania była wrocławska Hala Stulecia. Zobaczyliśmy na zdjęciach jak wyglądała Hala Stulecia przed wojną. Poznaliśmy historię przedwojenną hali, pergoli, która otacza ten obiekt. Następnie udaliśmy się w stronę zabytkowego kościółka z bardzo ciekawą ekspozycją starych obrazów przedstawiających motywy religijne, jak również związane z Wrocławiem.

Następnym etapem zwiedzania był Stadion Olimpijski i jego bogata przedwojenna historia. Bardzo ciekawe były elementy tego stadionu związane z Olimpiadą z 1936 roku. Kolejnym etapem zwiedzania były obiekty związane z wrocławską Akademią Wychowania Fizycznego. Wycieczkę zakończyliśmy na cmentarzu św. Wawrzyńca, oglądając pomniki związane z przedwojenną historią miasta Wrocławia.

Wycieczka spełniła swoje cele wychowawcze. Była to dobra lekcja wychowania patriotycznego w wykonaniu naszych uczniów.

Czesław Zadrożny Koordynator Radosnej Parady Niepodległości

2013-2014